sobota, 20 lipca, 2024
Wydarzenia

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” to słowa oddające charakter tego święta wypowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego.

W tym roku hołd naszym bohaterom uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni oddali organizując dwudniowe obchody upamiętniające takich ludzi, jak „Rój”, „Łupaszka”, „Zagończyk”, „Nil”, „Witold” – Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu, dobrowolny więzień Auschwitz i wielu, wielu innych.

2 marca uczniowie mieli okazję zapoznać się z niełatwą historią naszej Ojczyzny. Obejrzeli prezentację multimedialną i uczestniczyli w wykładzie przygotowanym przez
ks. dr Łukasza Świerniaka – diecezjalnego kapelana Związku Strzeleckiego. Przedstawiając uczniom trudną drogę Polski do niepodległości katecheta pokazał skąd pochodzili i kim w rzeczywistości byli Żołnierze Niezłomni. Przepiękna opowieść uwzględniająca losy Polski od Powstania Styczniowego aż po współczesne czasy wzruszyła i zafascynowała wszystkich. Uczniowie z zapartym tchem słuchali o wyboistej drodze prowadzącej nasz kraj do wolności w kluczu hasła „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Wystąpienie uatrakcyjniły filmy uzyskane przez księdza Łukasza z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej.

Punktem kulminacyjnym obchodów święta była Wieczornica Ku Czci Żołnierzy Niezłomnych – żołnierzy osamotnionych w ostatniej walce o wiarę i niepodległość. Odbyła się ona 3 marca w godzinach wieczornych.  Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły oraz mieszkańcy Bogatyni. Szczególne znaczenie dla dzieci i młodzieży przygotowujących wydarzenie miała obecność osób, które w sposób bezpośredni brały udział w ciężkiej i nierównej walce z totalitaryzmem niesionym przez dwóch okupantów. Byli to członkowie Koła Związków Sybiraków w Bogatyni, członkowie Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Mimo różnicy lat i doświadczeń życiowych uczniowie potrafili nawiązać z bohaterami tamtych czasów serdeczną nić porozumienia. Młodzież w zaprezentowanym programie artystycznym przywołała wiersze Z. Herberta i J. Kondratowicza. Szkolny chór zaśpiewał pieśni patriotyczne, wśród których wzruszenie wywołała „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”. Trzy pokolenia wspólnie spędziły wspaniały wieczór. Młodzież słuchała z zaciekawieniem wspomnień i opowieści starszych, a na zakończenie wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne. Nasi kochani goście z kolei z zapałem wspominali swoje lata spędzone w harcerstwie i śpiewali pieśni oddające charakter tych czasów.

Dodatkową atrakcją wieczoru byli goście z Legnicy: drużynowy 710 Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Kedyw” im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego hm. Artur Torbiński oraz  p.Krystyna Borek. Pieśni w ich wykonaniu zainspirowały do wspólnego śpiewu i refleksji, a melodie intonowane przez gitarę i skrzypce na długo pozostaną w sercach uczestników wieczoru.

Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Szkoły Beata Wiśniewska dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości oraz organizatorom za przygotowanie Wieczornicy. Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Dobrołowicz zabierając głos zwrócił uwagę na to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Słowa podziękowania popłynęły również od Wicedziekana dekanatu Bogatynia, Proboszcza Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego Księdza Piotra Kutkiewicza, który podkreślił doniosłą rolę wiary katolickiej w formowaniu postaw męstwa i umiłowania Ojczyzny. Na zakończenie obecni kapłani poprowadzili okolicznościową modlitwę za Ojczyznę i udzielił wszystkim uczestnikom błogosławieństwa.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za pomoc i wsparcie. Rodzicom, nauczycielom, katechetom i uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas i wraz z nami uczestniczyli w tej szczególnej uroczystości.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Leokadia Kołodyńska-Zysk

Zdjęcia: Franciszek Romaniak