niedziela, 21 kwietnia, 2024
Wydarzenia

……Ojczyzna to ziemia i groby……

……Ojczyzna to ziemia i groby……

W dniach 31.10-1.11 odbyła się na Cmentarzu w Bogatyni kolejna edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” realizowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni. Akcji towarzyszyła wystawa fotografii działalności polskich wolontariuszy na Kresach Wschodnich II RP, przygotowana przez panią Leokadię Kołodyńską-Zysk oraz ks. dr Łukasza Świerniaka. 

Co to za akcja???

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” remontujemy, sprzątamy, porządkujemy, a nierzadko ratujemy przed zniszczeniem polskie cmentarze znajdujące się w granicach obecnej Ukrainy, Litwy i Kazachstanu. Co roku za naszą wschodnią granicę rusza pospolite kresowe ruszenie, w skład którego wchodzą uczniowie dolnośląskich szkół, nauczyciele, studenci, społecznicy, samorządowcy, Kresowianie i ich potomkowie, strażacy, policjanci i wielu innych wolontariuszy. Jednego roku było to aż 850 osób, dzięki którym od zapomnienia ocalonych zostało ponad 60 cmentarzy. W śród nich młodzież i nauczyciele z Bogatyni.

Działając od 2010 roku na tak dużą skalę zinwentaryzowaliśmy już około 100 tys. polskich mogił. Kilka nekropolii udało nam się uratować od zaorania, a jedną dosłownie odkryliśmy spod ziemi. Jednak nasza akcja to nie tylko sprzątanie cmentarzy, ale przede wszystkim wielka patriotyczna szkoła dla polskiej młodzieży.

Akcja Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia narodziła się z miłości do Polski, do ojczyzny naszych przodków. Wyrzuceni przeszło 70 lat temu ze swojej rodzinnej ziemi Kresowianie pozostawili na Wschodzie wielką kulturową spuściznę, pozostawili groby swoich bliskich, dziś zdewastowane, wdeptane w ziemię.  Odwiedzających te mogiły ogarnia wzruszenie, ale i wstyd. Jak mogliśmy zapomnieć o ludziach, którzy przez wieki byli cząstką naszej ojczyzny.  Uczniowie i nauczyciele z Bogatyni od sześciu lat ratują polskie cmentarze, wyrywają z zarośli te pozostawione na Kresach pamiątki. Zanim kilkuset wolontariuszy wyruszyło na wschód – rozpoczęło się skromnie od Wrocławskiej ekipy reporterskiej i garstki przyjaciół, którzy w 1999 roku rozpoczęli walkę o zachowanie historycznej nekropoli w Kołomyi.

Dzięki programowi kresowemu Studio Wschód zmobilizowaliśmy dawnych mieszkańców tej ziemi. Udało się. Ocalenie przeznaczonego do likwidacji XVIII wiecznego cmentarza było zachętą do dalszych działań na Kresach. Dolnośląskie dzieciaki uratowały dotychczas prawie 100 tysięcy polskich mogił, zaskarbiając sobie wdzięczność naszych Rodaków żyjących na obczyźnie i tych spragnionych kontaktu z utraconą ojczyzną.

Nasza akcja uczy młodych ludzi patriotyzmu, pozwala poznawać dzieje naszego narodu i losy kresowych rodzin, do których ci młodzi przynależą. Bardzo często wyręcza państwo od obowiązku dbania o narodowe dziedzictwo. W przygotowaniach do wyjazdów bierze już dzisiaj udział ponad 200 tysięcy uczniów. Ta szlachetność i aktywność najmłodszych Polaków przyczynią się do ocalenia pamięci o Kresach.