sobota, 20 lipca, 2024
Ważne Pisma

Seniorze, nie daj się oszukać – nie chodź na pokazy

Apel Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów,
któremu patronuje i aktywnie wspiera
Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski,
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski,
Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

 

Szanowni Państwo,

Biuro Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Legnicy podjęło aktywne działania skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe , jak również pseudo badania medyczne.

Na skutek tych działań udało się znacznie ograniczyć działalność takich firm. Niestety są miejsca, gdzie nadal są organizowane tego rodzaju prezentacje i zaprasza się seniorów do udziału w nich, kusząc rzekomymi nagrodami i prezentami. Na prezentacjach uczestnicy poddawani są manipulacjom, po których wychodzą z towarami, które nie posiadają wartości za jaką zostały sprzedane, natomiast umowy opiewają na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dopóki będą chętni, dopóty takie nieuczciwe prezentacje będą organizowane .

Niestety zawsze po takich prezentacjach w biurze Rzecznika Konsumentów pojawiają się wręcz zrozpaczone osoby, którym utrudnia się odstąpienie od umowy, a nawet straszy konsekwencjami prawnymi.

Proszę pamiętać, że konsument ma 14 dni by odstąpić od umowy zawartej na pokazie, jak również od umów zawartych przez telefon, w drzwiach swojego domu. Zachęcam również by zawsze w terminie 14 dni przeczytać dokładnie umowę, a najlepiej uczynić to przed jej podpisaniem.

Apeluje, by wystrzegać się uczestnictwa w tego typu pokazach, jak również proszę przestrzec swoich bliskich – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich firm dzwoniących z zaproszeniami.

Pomoc można uzyskać u Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Twoim mieście lub powiecie.

 

Tomasz Strojek
Miejski i Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Legnicy

___________________________________________

ZARZĄDZENIE

Apel Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów należy odczytać w III Niedzielę Adwentu, 15 grudnia br. w ramach ogłoszeń parafialnych podczas Mszy świętych sprawowanych we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji legnickiej.

 

+ Zbigniew Kiernikowski

Biskup Legnicki