sobota, 20 lipca, 2024
Wydarzenia

Wigilia Paschalna – 2023

    Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. Do południa błogosławiliśmy pokarmy na stół wielkanocny.

    O godz. 20.00 rozpoczęła się najważniejsza celebracja Roku Liturgicznego – Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. Proboszcz.

   Obrzędy Wigilii Paschalnej w Wielką Noc rozpoczęły się przed wejściem do kościoła, gdzie został poświęcony Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. 

     Po intronizacji Paschału wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”, który wyśpiewał ks. Łukasz.

     Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy siedem czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu w tym Ewangelii.

    W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” rozdzwoniły się wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Pan zmartwychwstał!

Homilię wygłosił ks.Proboszcz Piotr.

    Po niej odbyła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.

    Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Noc była Liturgia Eucharystyczna – szczytowy moment świętowania tej Nocy.

    Zakończeniem Wigilii Paschalnej jest uroczysta procesja rezurekcyjna. Ma ona obwieszczać triumf Chrystusa nad śmiercią i jego zwycięstwo nad szatanem.