sobota, 15 czerwca, 2024
Wydarzenia

Wielki Czwartek 2023

    Dzisiejszą liturgią rozpoczyna Święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni w roku liturgicznym. Wielki Czwartek to pamiątka Wieczerzy Pańskiej – Ostatniej Wieczerzy Starego Testamentu i Pierwszej Nowego. Ten dzień przypomina nam pokorną służbę Chrystusa, który umył nogi swoim uczniom i pozostawił im przykazanie miłości. Jest to także dzień ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Liturgia w ten dzień jest skoncentrowana wokół ołtarza. Tabernakulum jest puste, bo w tym dniu przyjmujemy Komunię Świętą konsekrowaną na tej Mszy św.

    Liturgia rozpeła się od uroczystej procesji wejścia. W tej procesji idzie cała służba liturgiczna i wszyscy prezbiterzy, którzy w tym dniu koncelebrują Mszę Świętą. Koncelebra jest wyrazem jedności kapłaństwa, a wierni świeccy w tym dniu otaczają księży szczególną modlitwą.

    Na zakończenie Mszy Świętej poszczególne grupy złożyły Księżom życzenia, a następnie procesyjnie przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji.

    Do godz. 22.00 trwaliśmy na modlitwie, dziękując Panu za Jego obecność, za ofiarę, za Jego miłość i służbę wobec nas. Obnażenie ołtarza, które nastąpiło po liturgii, ma nam przypomnieć całkowite uniżenie Chrystusa, Jego ogołocenie i ma być wprowadzeniem w tajemnicę Wielkiego Piątku.