sobota, 15 czerwca, 2024
Wydarzenia

Lednica 2024

Już po raz XXVII obyło się Spotkanie Młodych nad Lednicą. Tegoroczne hasło spotkania to „Wracaj do domu”. W tym roku zostaliśmy zaproszeni aby „usiąść” przy wspólnym stole, porozmawiać, przyjrzeć się relacjom w domu rodzinnym, we wspólnocie Kościoła i osobistą z Bogiem. Dom powinien kojarzyć się z ciepłem, miłością, szczęściem, radością, pokojem, poczuciem bezpieczeństwa, przebaczeniem, zrozumieniem. Bardzo często słyszeliśmy słowa od mamy, która woła swoje dzieci aby wracały do domu. Nie zawsze jednak jest tak , że chcemy wracać do domów, do Kościoła.

Ksiądz bp Artur Ważny pytał młodych podczas homilii: Dlaczego odchodzimy z domów i ze wspólnot Kościoła? Przecież w sercu każdego człowieka jest ogromne pragnienie domu. Wskazywał jednocześnie, że dzieje się tak dlatego, że pragnienia które mamy w sercu często nie możemy zrealizować w domu. Podkreślił jednak, że wszelkie ciemności, które widzimy mogą inaczej wyglądać, jeśli wejdziemy w zażyłość z Chrystusem, który patrzy na nas z czułością, który za nas umarł. Powinniśmy wyciągnąć rękę do Boga w geście modlitwy i uwielbienia , ale jednocześnie  prosić z pokorą o rozeznawanie drogi życiowej i dostrzegać z wrażliwością drugiego człowieka, któremu trzeba pomóc.
Bp Ważny prosił młodzież, aby „wracali do Kościoła, który jest ich domem, a później odbudowywali Kościół który jest ich domem”.
Całe spotkanie obfitowało w symbole, konferencje, nabożeństwa, modlitwy, liczne procesje. Głównym i centralnym punktem była Eucharystia, gdzie wspólnie zasiedliśmy do stołu i zostaliśmy nakarmieni i umocnieni chlebem żywym, którym jest Jezus. Pod koniec spotkania dokonaliśmy wyboru Chrystusa jako swojego Pana, zawierzyliśmy Mu swoje życie, a następnie oddaliśmy Mu chwałę, kiedy szedł w Najświętszym Sakramencie drogą Trzeciego Tysiąclecia. 
Umocnieni, zmęczeni, pełni radości wróciliśmy do domu. Już tęsknimy za kolejną Lednicą.